המועמד יחזקאל (טטה) גרינברג

שלום לך מורה/ת דרך יקר/ה,

שמי יחזקאל גרינברג, בן 43, יליד ארגנטינה ואזרח ישראלי מ-1982, תושב מבשרת ציון. אני נשוי לענבל, פסיכותרפסיטית במקצועה ויחד אנו הורים לשניי בנים מקסימים. אני מורה דרך מוסמך מ-2011, מדריך בארבע שפות ונכון למרץ 2020 ולימינו אוהב את עבודתי, מסור לה וגאה בה. 

בימים אלו שבו עיסוקנו נמצא בהקפאה עמוקה, כמו עולם התיירות ברחבי העולם, אני בוחר להציג את מועמדותי למועצת מורשת דרך מתוך רצון כן להיות שותף לקידום המקצוע שלנו אל אופקים חדשים, בדגש על הבטי התיירות הנכנסת. 

לפני כן הרשה/י לי לציין את נסיוני בתחום ההדרכה והתיירות הנכנסת:

כנער בכרמיאל, במלחמת המפרץ שהייתה שעת משבר לישראל, נדרשנו חבריי המד”צים לעתיד ואנוכי לייצר מסגרת חינוך בלתי פורמלית לילדי ישראל בזמן השבתה של מערכת החינוך. לאחר הצבא גויסתי לסוכנות היהודית כדי להדריך ולאבטח קבוצות נוער מחו”ל בזמן שהייתן בארץ ומאוחר יותר כמדריך במכון למדריכי חו”ל של אמריקה הלטינית ואנגליה גם כן. האינתיפאדה השנייה קטעה את עבודתי במסגרת הסוכנות אך המשכתי להדריך במסגרת מקומית במושבים בצפון הארץ כמדריך בוגר לבני נוער. החל מ-2003 ובמשך חמש שנים עבדתי כרפרנט ורכז קבוצות בחוויה הישראלית. ב-2008 התחלתי להדריך עם תו תקן של משרד החינוך עד שסיימתי את קורס מורי הדרך ב -2011. מאז ועד היום אני עוסק בהוראת דרך בתיירות נכנסת לתיירים מרחבי העולם. נכון לשנים האחרונות התיירות הדתית (צליניים) הפכה למרכז העשייה שלי.  

אני שמח להציג בפנייך את חזוני:

לעתיד הקרוב – בדגש על בעת מגיפת הקורונה: 

  1. יש לפעול במלוא הכח לפתיחת השמיים בהקדם האפשרי. באמצעות שיתופי פעולה עם איגודים מקבילים של ענפים שאינם פעילים או פעילים חלקית וליצור מנועי לחץ גדולים יותר על מקבלי ההחלטות. 
  2. הצגת בדיקות קורונה תקפות לעד 72 שעות לפני ההמראה וביצוע בדיקת קורונה מהירה נוספת לכל הנכנסים לארץ.
  3. הפיכתם של המלונות לאיים ירוקים
  4. שמירה על קפסולות של לא יותר מארבעים איש בקבוצה ומניעת תנועה חופשית אל מחוץ למלונות מעבר לשעות הטיול היומי. 
  5. שמירה על מסגרת טיול הדוקה והגשה של תוכנית סגורה ושאינה פתוחה לשינויים אלא במקרים יוצאי דופן ובאישור בלבד (באמצעות יחידת פיקוח למטיילים- מקומיים ותיירים) והקפדה על היגיינה ומדידת חום בכניסה לאוטובוס לכל מטייל.

לטווח הארוך:

  1. מָעָבָר להוראת דרך על פי אזורים גאוגרפיים קטנים ועל בסיס העסקה יומית ללא לינה (ללא פגיעה בשכר).  מודל מעין זה יאפשר למורי דרך לקיים חיי משפחה וחברה מקבילים לשאר האוכלוסייה ויספק אפשרויות עבודה למורי דרך רבים יותר.
  2. שילוב מורי הדרך באתרי מורשת מרכזיים כגון קיסריה, מצדה, בניאס ואחרים לטובת סיורים מובנים בני כשעה וחצי וחזרה לנקודת ההתחלה למפגש עם קבוצה חדשה. יש לבחון אפשרות של העסקה ישירה של מורי הדרך על ידי רשות הטבע והגנים כעובדים מן המניין. במבנה כזה ניתן לספק הדרכה שונה נישתית כגון סיור תאטרלי, הפעלות לילדים ונוער, גאופוליטיקה, דתות ועוד. 
  3. הכשרת מורי דרך לסוכני זיכרון השואה המספרים את סיפורי הניצולים בגוף ראשון. באמצעות תרגול טקסט, הצגה דרמטית וידע היסטורי ניתן לשמר את האותנטיות של חווית העדות וכך לאפשר לדורות הבאים מפגש חי ומשמעותי עם זיכרון השואה.