דבר היו”ר

דבר היו”ר לכנס השנתי של ‘מורשת דרך’ ינואר 2020

מורות ומורי הדרך בתיירות הנכנסת,

תודה על האמון ועל שנה לא פשוטה, עמוסה ושופעת. אנו צריכים להיות גאים על היותנו כוח משמעותי המהווה את חוד החנית ביצירת חווית התייר וביחד עם שותפינו בענף, אמונים על איכות “המוצר התיירותי” על כל גווניו. זוהי הזדמנות נהדרת לפנות אל הנושאים באון את הענף שלנו ובעת הזאת, לתת כתף רחבה בשמירה על הקיים ולאפשר לנו לקדם את המקצוע תוך שמירת איכות השירות אותו אנו נותנים.

ילדה מתבוננת בקשת בענן, על רקע המדבר

לאחר שנה נוספת של עשייה, אנו עורכים את הכנס השנתי בסימן של משבר בענף מורי הדרך כתוצאה מחתימת הסכם לקוי בין האגודה הישנה לבין לשכת מארגני התיירות, ובעקבותיו אנו מקווים כי לא יפגע המוצר התיירותי או חווית התייר!
אנו ביחד, מהווים חלק אינטגרלי מחווית התייר, וההגדרה הפשוטה כי: “מטרת מורה הדרך, היא העצמת חווית המפגש של התייר עם היעד אליו מגיעים”, ידועה לכולנו, אך היא איננה פשוטה כלל ועיקר, ועל כך מלחמתנו וזכות קיומנו. איננו צריכים להילקח כמובנים מאליו, ואיננו שורה בחוק ישן או חדש אודות התיירות, אלא מרכיב חיוני לתעשיית התיירות ורצוי כי ניזכה בהכרה כמקצוענים ע”י מפעילי תיירות, סוכני נסיעות או כל בעל עניין ובעל סמכות בתיירות אזורית ו/או ברמה הלאומית, ובהתאם להיות מתוגמלים וביושר. (WFTGA-2013).
אנו נשות ואנשי מקצוע מכובד, ייחודי המשמשים כשגרירים ונאמני המורשת, המסורת, ההיסטוריה, התרבות והסביבה בה אנו חיים ובעלי הידע ההסמכה והסמכות לתת את הפרשנות לתייר המבקר. ובזאת מומחיותנו וגאוותנו! לצקת תוכן למושג “לדעת את הארץ” ולתרגם את הניראה מבעד לחלון לתוך השיח עם התיירים שלנו. המושגים, ההוויה, התרבות והעושר הרב אותו אנו פוגשים בקצב מסחרר לעיתים, על פני מרחבים משתנים, וכל זאת תוך שימת הדגש על הצרכים הבסיסיים של התיירים שלנו, על הקניית תחושת הבטחון ובטיחות ועמידה בקו הראשון בין התייר לבין כל ספקי השירותים והמוצרים הנלווים בסיור, ובעיקר יוצרים את החוויה תוך מילוי התחייבויות הסוכן אשר לעיתים לא רחוקות מבטיח “את השמיים ואת הארץ” על מנת להביא את קהל היעד המפרנס את כולנו.
במקביל להצלחות השונות בכוונתנו בשנה הקרובה לפעול במישורים הבאים:
1. נזכיר כי “אגודת מורי הדרך” פרסמה את הסכם השכר הקיבוצי אשר נחתם ל-4 שנים! נפעל לשיפור תנאי השכר הנמוכים ובעיקר להחזיר את מעמדנו מעובדים זוטרים למחוללי החוויה ולשותפים במעש.
2. הגענו ועברנו באופן חד משמעי, את מספר היעד של 750 חברים והיעד הוא להעלות את מספר חברי מורשת ל- 1500 חברים כפי שהיה בעבר!
3. תהליך ההסדרה לקבלת מעמד של ארגון יציג (לתיירות נכנסת) ע”י בית המשפט, מתקדם לפי התכנון, ובמהירות האפשרית כתוצאה מההליך המשפטי.
4. להביא לשינוי תפיסה וקבלת מיצוב בענף התיירות ושינוי תודעתי בציבור ולבדל אותנו בכך שהמקצוע שלנו הינו ענף יצוא, ולפיכך, שונה מהותית ממקצוע מדריך המטיילים ב”תיירות הפנים”. וזאת כמובן, ללא כל פגיעה במעמדם או ביכולתם של העושים עבודת קודש בחינוך לאהבת הארץ.
5. לפי משרד התיירות הגיעו לארץ 4.5 מיליון תיירים! מספר זה מבטא ברכה רבה אך עליה וקוץ בה, אנו הם אילו אשר נידרשים לתמרן בסבך הסימטאות ולייצור חוויה חיובית בתוך תשתיות בלי הולמות. על כן עלינו להילחם על מנת לדרוש להפנות את המשאבים הנידרשים לשיפור התשתיות הקורסות תחת נטל מבורך זה ולשפר לכולנו את היכולת לפעול בענף.
על מנת לקיים את כל שאנו מתכננים, אנו שמחים במספר ההולך וגדל של מורות ומורי דרך העוסקים בענף הייצוא של התיירות הנכנסת בארץ, וזקוקים לעוד אנשי מעש ומעוניינים ליצור ביחד מציאות שונה בהובלת “מורשת דרך” עבור עתיד טוב יותר לענף, לשותפים במקצוע וללקוח הקצה של כולנו, התיירים הרואים בישראל לא רק כארץ הקודש אלא כיעד תיירותי אטרקטיבי וכמפעל עשייה מרשים ביותר כדבריו של המשורר שלונסקי: “כי עוד אאמין גם באדם, גם ברוחו, רוח עז”
מצפים לראותכ בכנס “מורשת דרך” השנתי שיתקיים ב-28 בינואר 2020, באתר השריון בלטרון.
מורשת דרך הפכה בשנתיים האחרונות לגורם מוביל ורלוונטי בקרב כל מורי הדרך בענף התיירות הנכנסת אל מול גורמי התיירות הפועלים בשוק אך כוחנו הוא במספרינו, ורק עם הצטרפותכם וצירוף חבריכם נוכל לדרוש ולבקש את ההכרה במורשת דרך כאירגון יציג לתיירות נכנסת.
אנא ראו בזאת קריאה אישית לפעולה, הרשמו והניעו אחרים לפעולה.
דרך צלחה לכולנו
יוני שפירא, – יו”ר “מורשת דרך”